A dühöngő gyerek lecsillapítása 6 lépésben – 2. rész

Köszönet a képért: Creative Commons, Pixabay

A gyerekeknek hat-hétéves korukig más hullámhosszon működik az agyuk, mint a felnőtteknek. Más agyterületek aktívak éber állapotukban, mint nekünk. Viselkedésüket az érzelmeik vezérlik, nem pedig a józan ész, a racionalitás. A dührohamok kezelésekor ezt azért nagyon fontos tudnunk, mert az érzelmi vihar hevében képtelenség érvekkel hatni rájuk.

A dührohamok kezelésének első lépése, hogy Te magad megőrizd a nyugalmadat.

Második lépés: Húzd meg a határt!

Tudasd a gyermekkel nyugodt és határozott kijelentéssel, hogy a viselkedése nem elfogadható. „Mi nem verekszünk.”, „Mi nem harapunk.”, „Mi nem beszélünk csúnyán.” Csak akkor tudod mindezt hitelesen közvetíteni felé, ha Te sem verekszel (nem ütöd őt meg) és nem beszélsz csúnyán.

Harmadik lépés: Fogadd el a gyermek érzéseit!

A dühöngő, agresszív gyerek valójában megbántott, fél, szomorú, magányos, tehetetlen, nem érzi magát biztonságban. A nehéz érzéseit fedi el agresszív megnyilvánulásokkal. Ez akkor van így, amikor egy tényleges szükséglete szorul háttérbe: túlterhelt, fáradt, éhes, túlingerelt, szorong, unatkozik, álmos. (Később, a hatodik lépésnél írok a dühkitörések másik típusáról, a manipulációról.)

Érdemes vele sokat beszélgetni nyugodt állapotában, hogy kiderüljön mért dühös bizonyos visszatérő helyzetekben.

Ha már tudod, mit érezhet, akkor érzékeltesd vele, hogy megérted az érzéseit. „Tudom, hogy csalódott vagy.”, „Látom, hogy mérges vagy a testvéredre, mert elvette a játékodat.”, „Tudom, szeretnél megfelelni az iskolában, és félsz, hogy ez nem fog sikerülni.”

A következő bejegyzésemben arról fogok írni, hogyan tudsz segíteni gyermekednek kezelni a düh hátterében meghúzódó érzéseket. Addig is, gondolkodj el azon, hogy vajon milyen érzelmi sérülések, hiányok állhatnak a rendszeres dühkitörések hátterében.

Tetszett ez az írás? Szívesen értesülnél elsőként a legújabb blogbejegyzésekről és programokról? Akkor iratkozz fel a Budoár hírlevélre! Küldd el minden nő ismerősödnek ezt a bejegyzést, akinek szüksége lehet gondoskodásra!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.